Články
- Hmotnostní průtok
- Kalibrace
- Měření a regulace
- Měření otáček, polohy, úhlu natočení
- Měření výšky hladiny
- Prostředí s nebezpečím výbuchu
- Závěr s vnitřním přetlakem
Smart měření hladiny
Plovákové hladinoměry s komunikačním rozhraním Bluetooth® (BLE) a funkcí SMART Beacons jsou zařízení, která slouží k měření výšky hladiny kapalin v nádržích, cisternách, nádobách a jiných uzavřených prostorách.…
Rozdíly v typech hladinoměrů
Měřením výšky hladiny rozumíme vyhodnocení stavu hladiny kapalin a sypkých látek, např. v nádržích, zásobnících, destilačních kolonách, v mísících nádobách, silech apod. Tento stav můžeme měřit limitně nebo spojitě a často tato informace slouží ke zjištění objemu látky v nádrži. Objem zjistíme výpočtem, který závisí na specifickém tvaru nádrže.…
Dávkování kapalin a plynů do bioreaktorů
Díky bioreaktorům dnes efektivně vyrábíme látky a dosahujeme procesů, které byly dříve technologicky velmi náročné na provedení, ba dokonce zcela nemožné. Krásným příkladem je výroba inzulinu. Dříve jej bylo třeba extrahovat ze slinivek jatečních vepřů, což bylo velmi nákladné. Navíc bylo množství extrahovaného inzulinu omezené počtem vepřů, nemluv…
Plyny v emisní spektrometrii s indukčně vázaným plazmatem
Emisní spektroskopie s indukčně vázaným plazmatem dále ICP-OES nachází široké využití napříč sektory, od analýz biologických a geologických vzorků, přes kontrolu znečištění životního prostředí až po průmyslové aplikace. Díky této technice lze analyzovat téměř všechny známé prvky s širokým rozsahem citlivosti, od jednotek ppb po stovky ppm. …
Co je hladinoměr a k čemu slouží?
Hladinoměr je měřicí zařízení, díky kterému můžeme sledovat (monitorovat) výšku hladiny nebo mezihladiny kapalných médií a sypkých látek. Pro hladinoměry kapalných médií se lety vžil název „stavoznak“, někdy se ale setkáváme i s méně častým označením „vodoznak“.…
Rozdíl mezi inkrementálním a absolutním rotačním enkodérem
Rotační enkodéry (snímače) jsou elektromechanické převodníky, které převádí rotační pohyb na sekvence elektrických digitálních impulzů. Dle principu snímání je můžeme rozdělit na optické a magnetické, a dle poskytované informace na inkrementální (přírůstkové) a absolutní.…
Světová inovace… Enkodér konfigurovatelný přes NFC
Nová řada inkrementálních enkodérů WDGN umožňuje konfiguraci libovolného počtu pulzů od 1 do 16 384 PPR prostřednictvím NFC. V závislosti na výbavě Basic nebo Advance lze nastavit i další parametry pomocí aplikace přes NFC.…
Kompaktní enkodér pro těžký provoz s krytím IP67+IP69K
Magnetické inkrementální enkodéry řady WDGP, WDGN a absolutní enkodéry řady WDGA jsou nyní k dispozici v extrémně kompaktním provedení s 36 mm pouzdrem ve verzi „36J“ pro těžký provoz.…
5 nejběžnějších problémů při výběru průtokoměrů plynů nebo kapalin
Ať už provádíme výzkum nebo se pohybujeme v některém průmyslovém odvětví, dříve či později se dostaneme do situace, kdy budeme potřebovat změřit nebo regulovat protékající plyn (případně kapalinu). Čeká nás tedy výběr přístroje, který musí splňovat parametry, které chceme měřit, to ovšem nemusí být tak přímočaré, jak se na první pohled může zdát.…
Inkrementální snímače WDGP s volně definovatelným počtem pulzů
Hledáte kompaktní inkrementální enkodér s vysokým rozlišením nebo s „bláznivým“ počtem pulzů na otáčku? Pak jste právě našli ten správný produkt.…
Ultrakompaktní a robustní systém pro měření délky LMSCA
Malý, kompaktní a velmi přesný robustní systém pro měření délky LMSCA s novým předprogramovaným enkodérem WDGP 36A a 200 mm měřicím kolem.…
Absolutní enkodéry WDGA pro náročné podmínky
Společnost Wachendorff, lídr ve výrobě enkodérů, představuje magnetické absolutní enkodéry s patentovanými technologiemi QuattroMag® a EnDra®. Pomocí těchto dvou magnetických technologií, které hravě konkurují přesnosti optických enkodérů, dává skvělou alternativu pro aplikace se silnými mechanickými vibracemi a nejrůznějším robustním zařízením.…
Miniaturní magnetické plovákové spínače KSR Kuebler
Správná hladina kapalin zajišťuje řádný a bezpečný provoz v mobilních pracovních strojích. Spolehlivost a prostorově úsporná konstrukce miniaturních magnetických plovákových spínačů KSR Kuebler znamená, že je lze použít pro téměř všechny aplikace, kde je třeba monitorovat výšku hladiny.…
Jak kalibrovat hladinoměry? Lze to vůbec?
Kalibrace je osvědčeným postupem pro průmyslová odvětví, která používají přesné přístroje k měření délky, hmotnosti, teploty, tlaku, průtoku, objemu a dalších. Měření výšky hladiny však nelze kalibrovat, protože pro něj neexistuje externí referenční bod.…
Vyvarujte se negativních účinků oxidace při měření výšky hladiny
I ty nejodolnější nádrže a nádoby stárnou a jsou náchylné k oxidaci. Pravidelná a správná údržba je pomáhá udržovat v dobré kondici, ale i přesto stále dochází k oxidaci a uvolňování feritů (oxidů železa) do média. Ferity mají také nepříznivý vliv na přístrojové vybavení závislé na magnetismu, poškozují jeho přesnost a snižují jeho životnost.…
Často používané výrazy v měření průtoku
Ať už potřebujete měřit nebo regulovat průtok plynu nebo kapaliny, je pravděpodobné, že se setkáte s mnoha novými výrazy. Proto jsme si pro vás připravili přehled nejčastěji používaných specifických výrazů.…
Přehled plynů v databázi EL-FLOW Prestige
Vlastnosti plynů se mění s jejich teplotou a tlakem. Přinášíme tabulku 100 nejčastěji měřených plynů k modelu EL-FLOW Prestige (termický hmotnostní průtokoměr / regulátor průtoku) využívá měření teploty (a tlaku, pokud je to aplikovatelné) v reálném čase pro okamžité výpočty vlastností plynů přímo v přístroji. …
Jak regulovat nízký průtok kapalin 5/5
V pátém a posledním díle zjistíme, jak okolní podmínky ovlivňují regulaci průtoku. Zjistíme, co je dobré udělat, v procesu před zakoupení průtokoměru / regulátoru průtoku a co vše může průtok ovlivnit.…
Jak regulovat nízký průtok kapalin 4/5
V předchozím díle jsme si několikrát zdůraznili, jak důležité je zamezit rozpouštění plynu do kapaliny a jak velký vliv na stabilitu rozpuštěný plyn může mít, obzvláště u ultra malých průtoků. Pokud se chceme problémům spojeným s používáním tlakové nádoby vyhnout, je třeba použít pumpu, která bude generovat stabilní vstupní tlak.…
Jak regulovat nízký průtok kapalin 3/5
V první části naší série o nízkých průtocích jsme si řekli, co přesně jsou nízké a ultra nízké průtoky. V té druhé části jsme se podělili o rady a doporučení, jak optimalizovat váš systém s nízkým průtokem. V této části se zaměříme na případy, kdy používáme jako zdroj kapaliny tlakovou nádobu.…
Jak regulovat nízký průtok kapalin 2/5
V této části se budeme věnovat optimalizaci a stabilizaci malých průtoků v systému, podělíme se o rady a doporučení, jaké rozměry jsou nejvhodnější, jaký materiál použít a které jsou nejlepší procedury.…
Jak regulovat nízký průtok kapalin 1/5
Co mají mikro reaktory, výzkum katalyzátorů a dávkování odorantu společného? Všechny vyžadují manipulaci s nízkými průtoky. Ve světe regulace a měření průtoku rozlišujeme mezi nízkými a vysokými průtoky. Bronkhorst je proslulý dodavatel zařízení specializujících se právě na nízké průtoky.…
Magnetické stavoznaky s horní montáží
Magnetické nepřímé stavoznaky představují spolehlivé, přesné a nákladově efektivní řešení pro měření výšky hladiny. Lze je namontovat z boku nádrže (obtokové stavoznaky) nebo ze shora (stavoznaky s horní montáží).…
Nejrychlejší a nejkompaktnější enkodér s PROFINET na světě
Trend digitalizace a s ní související automatizace přinášejí neustále do procesu výroby nové možnosti. To se dotklo i nasazení komunikačního protokolu PROFINET-IRT pro automatizační prvky – enkodéry (rotační snímače rychlosti a polohy).…
Hledáte enkodér pro bezpečný chod vašeho zařízení?
K plnění úkolů související s bezpečností a spolehlivým chodem vašich zařízení nemusíte vždy použit drahý a certifikovaný SIL enkodér. Vhodnou a ekonomicky příznivou variantou pro vás mohou být redundantní enkodéry Wachendorff.…
Jak vybrat průtokoměr?
Tento článek se zaměřuje na důležité prvky, které jsou součástí výběru průtokoměru, s ohledem na rozdíl mezi měřením objemovým a hmotnostním.…
Jak správně určit spínaný bod plovákového limitního spínače?
Při specifikaci spínacích bodů vertikálního plovákového limitního spínače vedou nedorozumění vždy k nevhodným konstrukcím produktu. V tomto článku je vysvětleno, jak správně určit jeho spínací bod.…
Stavoznaky s vizuální signalizací pro měření výšky hladiny
V průmyslu existuje nepřeberné množství aplikací, kde je nutné sledovat výšku hladiny. Pro její měření je známo několik metod, konkrétní volba dané metody zpravidla záleží na zadavateli, ale v mnohých případech se návrh vhodné metody měření rodí už při samotné projekci zařízení.…
Měření výšky hladiny kapalin v jaderných elektrárnách
Přední světový výrobce plovákových měřidel výšky hladiny KSR Kuebler Niveau-Messtechnik AG dodává také hladinoměrnou techniku certifikovanou k použití v jaderných elektrárnách.…
Suchá teplotní pícka vs. kalibrační lázeň – jak zvolit správnou variantu
V oboru teploty jsou pro kalibraci měřidel typicky používány suché teplotní pícky a kalibrační lázně, tedy přístroje, které jsou zdrojem stabilní teploty a lze do nich umístit senzor teploty. Jeho výstupní signál je pak porovnán s výstupem kalibrované reference. Jaké jsou mezi píckou a lázní rozdíly a co zejména je potřeba vzít v úvahu při výběru…
Měření a regulace hmotnostního průtoku plynu a kapalin pomocí průtokoměrů na tepelném principu
Vztah hmotnostního průtoku a objemového průtoku je popsán Boyleovým zákonem, který jej definuje rovnicí P1 × V1 = P2 × V2. Z rovnice vyplývá, že při změně tlaku dochází ke změně objemu, ovšem skutečné množství média zůstává stejné…
Závěr s vnitřním přetlakem – princip a využití
Prostředí s nebezpečím výbuchu klade vysoké nároky na bezpečnost přístrojů a výrobních prostor. Naštěstí existuje řada metod na ochranu přístrojů v prostředí s nebezpečím výbuchu, které spočívají v omezení, popřípadě prevenci výbuchu…
Dávkování kapalného oxidu uhličitého při extruzi polystyrenové pěny
Extruze (vytlačovaní) je efektivní technika při výrobě plastových výlisků konstantních tvarů. Podstata této techniky je prostá: zahřát požadovaný materiál na určitou teplotu a protlačit ho do formy. Výrobce Bronkhorst nabízí moderní řešení dávkování CO2, které předchází kolísání tlaku a zaručuje stabilní proces extruze.…
Dávkování plynu do bioreaktorů pomocí hmotnostních průtokoměrů Bronkhorst
Bioreaktory představují „umělou líheň“ bakteri. Jde o zařízení, kde je třeba regulovat teplotu, dávkování plynů a kapalin a sledovat hodnotu pH. Základem pro vedení kultivace bakterií v bioreaktoru je vysoce přesné dávkování plynů, jako jsou kyslík a oxid uhličitý.…
Tepelné snímače a regulátory hmotnostního průtoku plynu Bronkhorst EL-FLOW Prestige
Tepelné hmotnostní průtokoměry a regulátory průtoku plynů řady El-Flow® Prestige od firmy Bronkhorst jsou nejvšestrannější přístroje svého druhu na světě…
Elektronické snímače a regulátory tlaku Bronkhorst
Elektronické regulátory a snímače tlaku Bronkhorst nabízí sestavy, kde je každý elektronický snímač tlaku nebo regulátor vyroben podle specifikací zákazníka a podle podmínek použití; provedení může být laboratorní nebo do průmyslového prostředí, do podmínek se zvýšenou prašností, vlhkostí nebo s nebezpečím výbuchu…
Měření nejmenších průtoků Coriolisovou metodou
Průtokoměry měřící na Coriolisově principu přímo měří hmotnostní průtok protékaného média. Jsou tedy nezávislé na tlaku a vlastnostech měřeného média a lze je použít k měření libovolných plynů nebo kapalin…
Bronkhorst ES-FLOW – ultrazvukový průtokoměr a regulátor malých průtoků kapalin
Bronkhorst, přední evropský výrobce hmotnostních průtokoměrů a regulátorů průtoku, uvádí na trh novou řadu ultrazvukových průtokoměrů pro měření a regulaci malých průtoků kapalin – nejmenších na trhu z těch, které využívají ultrazvukový princip měření…
Typ dokumentu | Název dokumentu | Téma | Ročník |
---|---|---|---|
Článek | Prístroje VAISALA na meranie vlhkosti v oleji | Vaisala | 2013/3 |
Typ dokumentu | Název dokumentu | Téma | Ročník |
---|---|---|---|
Článek | Výběr přístroje pro měření výšky hladiny | KSR Kuebler | 2014/09 |
Článek | Ochrana průmyslových řídicích systémů | MTL | 2014/09 |
Typ dokumentu | Název dokumentu | Téma | Ročník |
---|---|---|---|
Článek | Výrobce vakuové techniky Nor-Cal Products, Inc v Evropě | Nor-Cal |
Typ dokumentu | Název dokumentu | Téma | Ročník |
---|---|---|---|
Článek | Bronkorst ES-FLOW – Ultrazvukový průtokoměr nebo regulátor malých průtoků kapalin | Bronkorst | 2017/05 |
Článek | CORI-FILL – Plnící a dávkovací systém | Bronkorst CORI-FILL | 2016/02 |
Článek | Elektronické převodníky a regulátory tlaku Bronkhorst | Bronkorst | 2013/03 |
Článek | CORI-FILL – kompaktní dávkovací systém kapalin | Bronkorst CORI-FILL | 2013/02 |
Článek | Vylepšení systémů chladicích sušiček měřením rosného bodu | Vaisala | 2012/3 |
Typ dokumentu | Název dokumentu | Téma | Ročník |
---|---|---|---|
Článek | Bronkhorst ES-FLOW – ultrazvukový průtokoměr a regulátor malých průtoků kapalin | Bronkhorst ES-FLOW | 01/2019 |
Článek | Průtokoměry Bronkhorst pro měření nejmenších průtoků Coriolisovou metodou | Průtokoměry Bronkhorst | 12/2017 |
Článek | Měření výšky hladiny kapalin v jaderných elektrárnách | KSR Kuebler - model ALM | 06/2017 |
Článek | Dávkování kapalného oxidu uhličitého při extruzi polystyrenové pěny | Dávkování kapalného oxidu uhličitého | 04/2017 |
Článek | Dávkování plynu do bioreaktorů | Dávkování plynu | 01/2017 |
Typ dokumentu | Název dokumentu | Téma | Ročník |
---|---|---|---|
Přednáška | Analýza nejistoty tlaku definovaného pístovými tlakoměry PG7102 a PG7601 | PG7201 a PG7601 | |
Prezentace | Kalibrační systém PG7000 firmy Fluke Calibration | PG7000 | |
Technická informace | Režim měření diferenčního tlaku při vysokém statickém tlaku pomocí pístových tlakoměrů řady PG7000 | PG7000 | |
Článek Metrologie | Rezonanční snímače tlaku firmy Paroscientific, Inc a jejich využití v kalibrátorech firmy DH Instruments | PPC4 | |
Přednáška | Princíp činnosti rezonančných snímačov tlaku | PPC4 |
Typ dokumentu | Název dokumentu | Téma | Ročník |
---|---|---|---|
Sborník přednášek | MYSLIVNA 2018-sborník přednášek | Jiskrová a funkční bezpečnost | |
Sborník přednášek | MYSLIVNA 2016-sborník přednášek | Jiskrová bezpečnost | |
Sborník přednášek | MYSLIVNA 2014-sborník přednášek | Jiskrová bezpečnost | |
Sborník přednášek | MYSLIVNA 2012-sborník přednášek | Jiskrová bezpečnost | |
Sborník přednášek | MYSLIVNA 2010-sborník přednášek | Jiskrová bezpečnost |