Monitorování prostředí skleníků
Skleníky jsou uzavřená prostředí, kde jsou optimalizovány podmínky pro růst rostlin. Optimální řízení vyžaduje informace z vnitřního i venkovního prostředí. Uvnitř skleníků se obvykle měří oxid uhličitý (CO2), relativní vlhkost a teplota, venku pak rychlost a směr větru, déšť a sluneční záření.
Rostliny potřebují ke svému růstu oxid uhličitý – sacharidy se tvoří z CO2 a vody. Rostliny využívají oxid uhličitý při fotosyntéze. Produktivitu ve sklenících lze zvýšit správným hnojením CO2, používáním CO2 v lahvích nebo CO2 vyráběného pomocí hořáků, a to během denního světla nebo při dostupném umělém osvětlení. Optimální množství CO2 závisí na konkrétních rostlinách a světelných podmínkách ve skleníku. Když se intenzita světla ve skleníku sníží, zpomalí se fotosyntéza a spotřeba CO2 se sníží. Používání příliš velkého množství CO2 zbytečně zvyšuje náklady a může být pro plodinu škodlivé.
Vaisala specialista
Větrání hraje v zemědělských vnitřních aplikacích klíčovou roli, takže řízené větrání podle aktuální potřeby (DCV – demand-controlled ventilation) nabízí významné výhody v oblasti energetické účinnosti, protože zajišťuje, že ventilační systém je během dne v provozu pouze po pokud systém vyhodnotí, že je potřeba. Použití DCV nejen šetří energii, ale také zabraňuje nadměrnému větrání. Dostatečného a optimálního větrání je dosaženo s využitím co nejmenšího množství energie.
Společnost Vaisala nabízí přístroje pro měření CO2, relativní vlhkosti a teploty ve sklenících. Řada převodníků Vaisala pro venkovní použití zahrnuje produkty pro měření větru, srážek, různých parametrů vlhkosti a teploty. Vysílače pro venkovní použití jsou vybaveny širokými rozsahy provozní teploty vhodnými pro většinu klimatických podmínek, flexibilními možnostmi instalace a slunečními a radiačními štíty pro ochranu před povětrnostními vlivy.